Promieniowanie - rzecz o Marii...

Dnia 11 października w teatrze Palladium w Warszawie odbyło się przedstawienie pt.: "Promieniowanie - rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie". Reżyserem tej sztuki jest Kazimierz Brown. Spektakl ten został przygotowany przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto z okazji setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie drugiej Nagrody Nobla.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia tego przedstawienia. Sztuka oparta jest na dialogu Marii z córką Ewą. Podczas ich rozmowy poruszone zostały tematy z życia noblistki dotyczące jej pracy naukowej i życia osobistego.

W rolę znakomitej uczonej wcieliła się Maria Nowotarska, natomiast Agata Pilitowska zagrała Ewę.

Obie kobiety zaczynały swoją przygodę ze sztuką w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obecnie pracują w Kanadzie. Spektakl był niezwykle interesujący, choć wymagał od widza skupienia i pewnej dojrzałości. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu faktów o których nie pisze się w podręcznikach.

Młodzież z naszego Gimnazjum była dodatkowo podekscytowana aktem, że to przedstawienie oglądała wcześniej młodzież w Nowym Jorku, Ottawie, Londynie, Paryżu, Vancouver, Tuluzie, Lyonie, Berlinie, Sztokholmie, Rio de Janeiro, Malamo, Atenach i w Wilnie.

My, czyli klasa IIIc mieliśmy okazję obejrzeć to przedstawienie jako jedni z nielicznych, gdyż przedstawienie to zostało wystawione w Polsce tylko raz!

Pozdrawiam,
    Wojciech Gruszka