Segregujesz-Pomagasz-Fundujesz

zamieścił WK 29.02.2012

Eko-Projekty w naszej szkole

Każdy z nas produkuje rocznie ponad 290 kg odpadów! Z tego ponad 4% to tekstylia, czyli ubrania. Dotychczas odświeżanie szafy skazywało je na śmietnik, a potem trafiały na wysypisko. Jeśli się tylko postaramy, możemy dać im drugie życie. Od lutego rusza w naszej szkole akcja recyklingowa.

Od wielu lat w naszej szkole organizowane są zbiórki baterii i makulatury. Chętnie bierzemy w nich udział, bo dostrzegamy konieczność dbania o środowisko naturalne i przyszłość naszej planety. Naszą troskę możemy poszerzyć o zbiórkę nakrętek z butelek plastikowych i używanej odzieży.

W ramach projektu edukacyjnego nawiązaliśmy współpracę z firmą 3R Recycling Solutions. Owocem tej współpracy jest akcja SEGREGUJESZ-POMAGASZ-FUNDUJESZ. Po feriach zimowych można przynosić niepotrzebne ubrania, buty, a także korki z butelek.

Od czego się zaczęło?

Muszę przyznać, że wystarczył mały impuls. Kiedy moim uczniom rzuciłam hasło, że chętnie przyjmę każdą ilość, zaczęły spływać całe worki korków. Ze względu na zainteresowanie młodzieży i wyłonienie się grupy projektowej na ten temat zaczęłam szukać odbiorcy. Firma 3R Recycling Solutions ma wieloletnie doświadczenie w gospodarowaniu odpadami tekstylnymi. Odzież trafia do sortowni, gdzie podlega segregacji na kategorie: stopień zużycia, czy strefę klimatyczną. Odzież, która nadaje się do użycia jest sprzedawana do krajów Afryki Zachodniej i biednych rejonów Azji. Pozostałą odzież przerabia się jako surowiec wtórny np. na przędzę i materiał do wygłuszania samochodów.

Jakie są korzyści?

Placówka oświatowa otrzymuje za zebraną odzież środki finansowe, które można spożytkować w wybrany sposób np. dofinansowanie obiadów, zakup książek dla najuboższych, czy dofinansowanie wycieczki. Korzyści są ogromne, szczególnie ważne jest promowanie działalności proekologicznej i podnoszenie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, bo w ich rękach będzie nasza przyszłość.

Aneta Ruszkiewicz

Eko-Projekt w naszej szkole dobiegł końca.

25 maja w naszej szkole zakończyliśmy realizację projektu, podczas którego zbieraliśmy zbędne tekstylia, torebki, buty oraz plastikowe nakrętki. Zebrane przedmioty przekazaliśmy firmie recyklingowej 3R Recycling Solutions. Zebraliśmy 530,7 kg, za co uzyskaliśmy 265,35 zł, które przekażemy na zakup podręczników dla potrzebujących. I tak na dobre można obrócić coś, co chcieliśmy wyrzucić!
    Paulina Biegańska
    Lider grupy projektowej z klasy II B