Nawigacja

Nawigacja

    DZWONKI PODRĘCZNIKI 2017/2018 Statut Zasady oceniania... SKPiO PROGRAMY NAUCZANIA HYMN SZKOŁY Ramowy plan nauczania

    O szkole...

    Zasady oceniania...

    Zasady oceniania wewnątrzszkolnego

    Zasady oceniania wewnątrzszkolnego działają łącznie z Rozporządzeniem MEN z dn. 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz ustawy z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

    § 36

    1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania.
    2. Celem oceniania wewnątrzszkolnego jest:
      1.  informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
      2.  udzielaniu uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
      3.  motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
      4.  dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
      5. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
      6. Udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć.

    § 37

    1. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
      1. skreślony;
      2. warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania;
      3. skreślony;
      4. warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
      5. skreślony;
      6. skreślony;
      7.  o warunkach realizacji projektu edukacyjnego.
    2. Rodzice potwierdzają zapoznanie się z informacjami przedstawionymi w pkt.1, podpisując listę sporządzoną przez wychowawcę klasy na zebraniu dotyczącym tych zagadnień.
    3. Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia informują uczniów o:
      1. wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
      2. sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.
      3. Warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;
    4. Szczegółowe wymagania edukacyjne dostępne są u nauczyciela przedmiotu.
    5. Rodzice uczniów (prawni opiekunowie) mogą zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami edukacyjnymi u nauczyciela przedmiotu.

    § 38

    1. Oceny są jawne dla uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów).
    2. Sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.
      1. uczniowie w czasie lekcji zapoznają się ze swoja pracą i umieszczają adnotację „zapoznałem się z oceną, data, podpis ucznia”;
      2. rodzice oglądają prace w czasie dni otwartych lub terminie uzgodnionym z nauczycielem.
    3. Nauczyciel ustnie uzasadnia wystawioną ocenę.
      1. uczniowi podczas lekcji lub terminie uzgodnionym z uczniem;
      2. rodzicowi podczas dni otwartych lub w innym uzgodnionym terminie ustalonym z nauczycielem;
    4. Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia na pierwszym zebraniu we wrześniu zostają zapoznani z harmonogramem zebrań i dni otwartych.
    5. Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia potwierdzają swoim podpisem na liście obecności w czasie dni otwartych i zebrań uzyskanie informacji o postępach i trudności w nauce swojego dziecka.
    6. W przypadku nieobecności rodziców na zebraniu lub dniu otwartym i pojawiających się trudnościach ucznia w nauce, wychowawca klasy zobowiązany jest poinformować rodziców (prawnych opiekunów) w formie pisemnej lub telefonicznie.
    7. Nauczyciel jest zobowiązany do przetrzymywania wszystkich prac pisemnych ucznia do końca roku szkolnego tj. do 31 sierpnia.

    § 39

    1. Nauczyciel jest zobowiązany, na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
    2. Dostosowanie wymagań edukacyjnych może nastąpić na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, indywidualnego nauczania oraz dla ucznia objętego pomocą psychologiczno – pedagogiczną na podstawie odrębnych przepisów.
    3. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, , zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
    4. Nauczyciel wychowania fizycznego dostosowuje wymagania edukacyjne dla ucznia posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania określonych ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.

    § 40

    1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.
    1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach w wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
    1.  Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub  informatyki  uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej  oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona.

    § 41

    1. W Gimnazjum Nr 1 w Grodzisku Maz. ze wszystkich obowiązkowych edukacyjnych dodatkowych zajęć edukacyjnych w ocenianiu bieżącym, klasyfikacyjnym śródrocznym i rocznym stosowana jest następująca skala ocen:
     

    Stopień

    Skrót

    Symbol cyfrowy

    Celujący

    cel

    6

    Bardzo dobry

    bdb

    5

    Dobry

    db

    4

    Dostateczny

    dst

    3

    Dopuszczający

    dop

    2

    Niedostateczny

    ndst

    1

     

    1. Nauczyciel może rozszerzyć skalę ocen bieżących, o (+), który pełni rolę zachęcającą i o (-), który pełni rolę ostrzegawczą.
    2. W ocenianiu bieżącym możliwe są pewne odmienności wynikające ze specyfiki przedmiotu, indywidualnych koncepcji dydaktycznych nauczyciela, które zostają zapisane w szczegółowych kryteriach nauczycieli.
    3. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną z zachowania.
    4. Dla uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym klasyfikacja śródroczna i roczna polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania , z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno – terapeutycznym i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania w formie opisowej.
    5. W ocenianiu bieżącym uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim dopuszcza się stosowanie skali cyfrowej wymienionej w ust. 1.
    6. Dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia , ale po wcześniejszym zasięgnięciu opinii nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne.

    § 42

    W Gimnazjum Nr 1 w grodzisku Maz. wymagania edukacyjne zakładają:

    1. Umiejętności pracy samodzielnej.
    2. Umiejętności pracy w grupie.
    3. Stosowanie wiedzy w sytuacjach typowych.
    4. Stosowanie wiedzy w sytuacjach nowych.
    5. Umiejętność interpretacji.
    6. Umiejętność samooceny.
    7. Stosowanie języka przedmiotu.
    8. Tempo przyswajania wiedzy.
    9. Znajomość faktów i pojęć.

    § 43

    1. Ustalamy następujące ogólne kryteria ocen:
    1. stopień celujący – uczeń jest szczególnie zainteresowany przedmiotem. Posiada wiedzę i umiejętności wykraczające poza program. Sprawnie operuje faktami i pojęciami. Wiadomości zdobyte z różnych źródeł umie interpretować, uzasadniać i prezentować. Potrafi rozwiązać wiele problemów praktycznych i teoretycznych nietypowych, nie prezentowanych na lekcji. Umie zastosować swoje wiadomości w nowych sytuacjach. Jest liderem pracy w grupie. Wykazuje postawę trafnej samooceny. Startuje w olimpiadach i konkursach przedmiotowych i zajmuje punktowane miejsca;
    2. stopień bardzo dobry – uczeń prezentuje pełny zakres wiedzy i umiejętności, które nabył na lekcji i sprawnie je interpretuje i uzasadnia. Umie samodzielnie rozwiązywać problem zadany przez nauczyciela. Szybko przyswaja wiedzę i potrafi ją zastosować podczas rozwiązywania zadań w nowych sytuacjach. Poprawnie stosuje język przedmiotu. Koordynuje pracę w grupie, zajmuje trafne stanowisko podczas rozwiązywania zadań;
    3. stopień dobry – uczeń posiada wiadomości i umiejętności, które pozwalają mu na zrozumienie większości treści programowych i poprawnie rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne z danego przedmiotu. Zdobytą wiedzę stosuje w typowych sytuacjach. Dość szybko przyswaja wiedzę. Zna dobrze fakty i pojęcia z danego przedmiotu, Stara się o zachowanie poprawności języka przedmiotu. Dobrze pracuje w grupie;
    4. stopień dostateczny – uczeń opanował podstawowe wiadomości i umiejętności użyteczne w życiu codziennym i absolutnie niezbędne do kontynuowania nauki na wyższym poziomie. Rozwiązuje zadania o średnim stopniu trudności, czasami przy pomocy nauczyciela. Ma trudności ze stosowaniem języka przedmiotu, ale potrafi się jego nauczyć i w dość krótkim czasie prezentuje go. Pracuje w grupie i umie wykorzystać spostrzeżenia i rady rówieśników;
    5. stopień dopuszczający – uczeń posiada wiadomości i umiejętności umożliwiające mu świadome korzystanie z lekcji. Pracuje przy pomocy nauczyciela, korzysta z jego uwag i rad oraz potrafi rozwiązać proste zadania typowe dla danego przedmiotu. Pracuje w grupie bez zaangażowania, jednak stara się zrozumieć dany temat i korzysta ze spostrzeżeń rówieśników. Jego braki są znaczne, rokuje nadzieje na nadrobienie ich w najbliższym czasie;
    6. stopień niedostateczny – uczeń nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności z danego przedmiotu, co uniemożliwia mu dalsze zdobywanie wiedzy. Nie potrafi rozwiązywać prostych zadań, nawet przy pomocy nauczyciela. Nie jest zaangażowany w pracy grupowej. Wyraża niechęć i brak zainteresowania przedmiotem.

    § 44

    1. Klasyfikację śródroczną uczniów przeprowadzamy raz w ciągu roku szkolnego, nie później niż do 31 stycznia.
    2. Klasyfikacja śródroczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych uczniów z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych edukacyjnych zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
    1. Skreślony.
    2. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania i zachowania ucznia oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

    § 45

    1. Na 30 dni przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.
    1. Na 30 dni przed śródrocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne są zobowiązani poinformować ucznia oraz za pośrednictwem wychowawcy jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego śródrocznych ocenach niedostatecznych z zajęć edukacyjnych.
    1. Informacje z punktu 1 przekazywane są uczniom ustnie, a fakt ten potwierdza zapis przy temacie lekcji w dzienniku lekcyjnym.
    2. Informacje z ust. 1 i 1a rodzice otrzymują na zebraniu w dniu otwartym i potwierdzają ten fakt podpisem na liście obecności.
    3. Rodzice nieobecni na zebraniu lub dniu otwartym otrzymują informację o przewidywanych ocenach droga pisemną. Potwierdzenie odbioru wychowawca przechowuje w dokumentacji klasy.
    4. Skreślony
    5.  Uczeń może uzyskać wyższą niż przewidywana niedostateczna ocena śródroczna z zajęć edukacyjnych po spełnieniu następujących warunków:
      1. zaliczenie zakresu wiedzy i umiejętności określonych przez nauczyciela w indywidualnej karcie poprawy ocen (załącznik nr 5);
      2. poprawa ocen musi nastąpić do dnia wystawienia śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych;
    6. Uczeń, który uzyskał w klasyfikacji śródrocznej oceny niedostateczne z zajęć edukacyjnych zobowiązany jest do ich poprawienia po spełnieniu następujących warunków:
      1. zaliczenie zakresu wiedzy i umiejętności określonych przez nauczyciela w indywidualnej karcie poprawy ocen (załącznik nr 5);
      2.  poprawa ocen musi nastąpić do dnia wystawienia przewidywanych ocen rocznych klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych;
    7. Uczeń może uzyskać wyższą niż przewidywana roczna ocena z zajęć edukacyjnych po spełnieniu następujących warunków:
      1. zaliczenie zakresu wiedzy i umiejętności określonych przez nauczyciela w indywidualnej karcie poprawy ocen (załącznik nr 5);
      2.  poprawa ocen musi nastąpić do dnia wystawienia rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych;
    8. Uczeń chcąc uzyskać wyższą niż przewidywana roczną oceną zachowania powinien przedstawić wychowawcy i uczniom danej klasy działania, które nie zostały ujęte podczas wystawiania przewidywanej oceny oraz uzasadnienie podwyższenia oceny. Wychowawca klasy jest zobowiązany  ponownie zasięgnąć opinii nauczycieli uczących w danym oddziale.

    10.Skreślony.

    11.Działania ucznia nie mogą spowodować ustalenia oceny niższej niż przewidywana.

    § 46

    1. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
    2. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne.
    3. Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy wyższej ani na ukończenie szkoły.

    § 47

    1. Ocenie bieżącej dokonywanej przez nauczycieli poszczególnych zajęć edukacyjnych podlegają wypowiedzi ustne i pisemne uczniów, ich aktywność oraz inne prace ucznia.
    2. Ocenianie bieżące dokonywane jest w czasie:
    1. krótkich prac pisemnych dotyczących ostatniej lekcji lub trzech ostatnich (czas trwania do 15 min.);
    2. odpowiedzi ustnych z ostatniej lub kilku ostatnich lekcji (szczegóły określa nauczyciel);
    3. sprawdzianów–obejmujących dany dział lub cały semestr zapowiedzianych tydzień wcześniej i zapisanych w dzienniku lekcyjnym.
    1. Ilość sprawdzianów nie może przekroczyć trzech w ciągu tygodnia.
    2. Ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych śródroczną i końcową wystawiamy na podstawie minimum trzech ocen bieżących.

    § 48

    1. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
    2. Śródroczną, przewidywaną roczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
    3. Nauczyciele wyrażają swoją opinię w stosunku do poszczególnych uczniów wystawiając przewidywaną roczną ocenę zachowania i przekazują wychowawcy klasy w terminie ustalonym w kalendarzu roku szkolnego.
    4. Uczniowie danej klasy i oceniany uczeń wyrażają swoje opinie na godzinie wychowawczej w formie ustalonej przez wychowawcę klasy.
    5. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

    § 49

    1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:
      1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
      2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
      3) dbałość o honor i tradycje szkoły;
      4) dbałość o piękno mowy ojczystej;
      5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
      6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
      7) okazywanie szacunku innym osobom.
    2. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustalamy według następującej skali:
      1) wzorowe;
      2) bardzo dobre;
      3) dobre;
      4) poprawne;
      5) nieodpowiednie;
      6) naganne.
    3. Szczegółowe kryteria ustalania śródrocznej i końcowej klasyfikacyjnej oceny zachowania w Gimnazjum Nr 1 w Grodzisku Maz. przedstawiają się następująco:
    1. ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
    1. wzorowo spełnia wymagania szkolne,
    2. jest pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych uczniów w szkole i w środowisku,
    3. dba o dobre imię szkoły, szanuje jej tradycje uczestnicząc lub reprezentując ją w różnych uroczystościach szkolnych, gminnych, wojewódzkich i państwowych,
    4. w klasie i w szkole, a także poza nią wyróżnia się kulturą osobistą wobec pracowników szkoły, uczniów, oraz innych osób,
    5. zawsze okazuje szacunek osobom starszym od siebie, ale także swoim rówieśnikom i młodszym kolegom,
    6. wykazuje dużą inicjatywę w pracy na rzecz klasy, szkoły i środowiska,
    7. jest zawsze pilny w nauce i sumienny w pełnieniu obowiązków powierzonych mu przez nauczycieli,
    8. systematycznie uczęszcza do szkoły i dostarcza usprawiedliwienia nieobecności w określonym terminie,
    9. nigdy nie odmawia pomocy koleżankom i kolegom mającym kłopoty w nauce,
    10. posługuje się poprawną polszczyzną, nie używa wulgaryzmów (w szkole i poza nią), a także nakłania poprzez swój wzór koleżanki i kolegów, aby szanowali język ojczysty,
    11. zachęca, w miarę swoich możliwości, innych uczniów do przestrzegania zasad zdrowia, higieny i bezpieczeństwa sam realizując taką postawę,
    12. angażuje się w działalność samorządową oraz aktywnie pracuje w organizacjach działających na terenie gimnazjum i poza nim,
    13. wnosi znaczący wkład w realizacje gimnazjalnego projektu edukacyjnego, pełni funkcje lidera grupy uczniów, zgłasza propozycje dotyczące działań w projekcie , przestrzega ustalonych terminów.
    1. ocenę bardzo dobrą, otrzymuje uczeń, który:
    1. bardzo dobrze spełnia wymagania szkolne,
    2. nie odmawia pomocy koleżankom i kolegom mającym kłopoty w nauce,
    3. dba o dobre imię szkoły, szanuje jej tradycje,
    4. dąży do rozwijania własnych zainteresowań i zdolności na miarę możliwości stworzonych przez szkołę,
    5. jego zachowanie, w szkole i poza nią, świadczy o wysokiej kulturze osobistej,
    6. szanuje mienie szkolne i społeczne oraz mienie kolegów,
    7. wyróżnia się w pracy na rzecz klasy, szkoły i środowiska
    8. jest pilny w nauce i sumienny w pełnieniu obowiązków powierzonych mu przez nauczycieli,
    9. okazuje szacunek osobom starszym od siebie, ale także swoim rówieśnikom i młodszym kolegom,
    10. posługuje się poprawną polszczyzną, w jego wypowiedziach nie pojawiają się wulgaryzmy czy inne niestosowne zwroty lub wyrażenia, które poniżają godność człowieka,
    11. zawsze pamięta o takim zachowaniu, które nie będzie stwarzało sytuacji zagrażających jego życiu i bezpieczeństwu innych osób,
    12. pamięta o higienie osobistej i podstawowych zasadach zdrowia,
    13. uczestniczy w działalności samorządowej na terenie gimnazjum lub poza nim,
    14. usprawiedliwia nieobecności w określonym terminie,
    15. uczeń aktywnie realizuje zadania wynikające z pracy w projekcie edukacyjnym.
    1. ocenę dobrą, która stanowi punkt wyjścia do innych ocen zachowania otrzymuje uczeń, który:
    1. dobrze wywiązuje się z obowiązków ucznia oraz wymagań szkolnych,
    2. swoim dobrym zachowaniem i postawą dba o honor i dobre imię szkoły,
    3. cechuje go kultura osobista i kultura zachowania wobec osób dorosłych i uczniów,
    4. okazuje szacunek nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom starszym i młodszym, a także innym osobom,
    5. pracuje nad poprawą swojego zachowania,
    6. szanuje mienie szkolne i społeczne oraz mienie kolegów,
    7. dba o kulturę swoich wypowiedzi, stara się nie używać zwrotów i wyrażeń obrażających innych i niestosowanych w określonych sytuacjach,
    8. przestrzega zasad zdrowia, higieny i estetyki osobistej oraz najbliższego otoczenia,
    9. nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów,
    10. nie prowokuje kłótni, konfliktów i bójek,
    11. skreślony,
    12. wykazuje chęć współpracy z wychowawcą,
    13. spóźnia się na zajęcia sporadycznie,
    14. w ciągu semestru otrzymał niewiele uwag o niewłaściwym zachowaniu,
    15. skreślony,
    16. uczeń terminowo realizuje przydzielone zadania w projekcie edukacyjnym.
    1. ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
    1. dostatecznie wywiązuje się z obowiązków ucznia i spełnia wymagania szkolne,
    2. poprawną postawą i zachowaniem dba o dobre imię szkoły i jej tradycje,
    3. skreślony,
    4. okazuje szacunek nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i innym osobom,
    5. pracuje na miarę swoich możliwości na rzecz klasy i szkoły,
    6. przestrzega podstawowych zasad higieny osobistej i zdrowia oraz unika sytuacji bezpośrednio zagrażających jego życiu i bezpieczeństwu,
    7. stara się dbać o kulturę swoich wypowiedzi oraz pracuje nad ich poprawą,
    8. nie ulega nałogom i nie namawia do nich kolegów,
    9. sporadycznie spóźnia się na zajęcia,
    10. skreślony,
    11. w ciągu semestru otrzymuje sporo uwag,
    12. skreślony
    13. wykazuje chęć współpracy z wychowawcą w celu poprawy swego zachowania,
    14. bierze udział w realizacji projektu edukacyjnego, dostatecznie wywiązuje się z przydzielonych zadań, nie zawsze dotrzymuje ustalonych terminów.
    1. ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
    1. nie wywiązuje się z obowiązków ucznia i nie wypełnia wymagań szkolnych,
    2. swoim nieodpowiednim zachowaniem plami honor i dobre imię szkoły,
    3. nie okazuje szacunku należnego nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i innym osobom, ma do nich stosunek lekceważący,
    4. nie pracuje i nie angażuje się w prace na rzecz klasy, szkoły i środowiska,
    5. w swoich wypowiedziach często używa nieodpowiednich wulgarnych zwrotów i wyrażeń, ale upomniany przez nauczyciela okazuje skruchę i obiecuje poprawę,
    6. nie przestrzega podstawowych zasad higieny i estetyki osobistej,
    7. skreślony,
    8. ulega nałogom i czasami namawia do nich kolegów,
    9. często spóźnia się na zajęcia,
    10. skreślony,
    11. w ciągu semestru otrzymuje dużo uwag,
    12. często włącza się w kłótnie, bójki i konflikty w klasie i szkole,
    13. bardzo często nie reaguje na uwagi nauczycieli i innych pracowników szkoły,
    14. w semestrze ma nie więcej niż 50 godzin nieusprawiedliwionych nieobecności,
    15. uczeń nie bierze udziału w projekcie, uniemożliwia swoim postępowaniem realizacje projektu pozostałym członkom zespołu.
    1. ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
    1. lekceważy obowiązki ucznia i nie wypełnia wymagań szkolnych,
    2. swoim nagannym (chuligańskim) zachowaniem plami honor i dobre imię szkoły, nie szanuje jej tradycji,
    3. ma lekceważący, arogancki stosunek do nauczycieli, pracowników szkoły uczniów i innych osób,
    4. nie pracuje na rzecz dobra społeczności szkolnej, a wręcz szkodzi jej swym nagannym zachowaniem i postępowaniem,
    5. w swoich wypowiedziach używa licznych wulgaryzmów, zwrotów i wyrażeń obrażających i poniżających godność człowieka,
    6. nie tylko nie dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale jego zachowanie stanowi duże zagrożenie dla otoczenia, także prowokuje takie sytuacje,
    7. nie przestrzega zasad czystości i higieny osobistej,
    8. znęca się fizycznie i psychicznie nad innymi,
    9. jest prowokatorem kłótni, bójek i konfliktów w klasie, w szkole jest agresywny,
    10. ulega nałogom i sam nakłania do nich swoich kolegów,
    11. w ciągu semestru otrzymuje bardzo dużo uwag,
    12. w semestrze ma więcej niż 50 godzin nieusprawiedliwionej nieobecności,
    13. nie chce współpracować z wychowawcą, a jego zachowanie nie zmienia się, nie wykazuje chęci poprawy,
    14. w sposób celowy uniemożliwia działanie zespołu projektowego , jego postawa wpływa demoralizująco na innych.
    1. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
      1) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
      2) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenia szkoły.
    2. Skreślony.
    3.  Skreślony.

     

    § 50

    1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
    1. Uczeń nieklasyfikowany w klasyfikacji śródrocznej ustala z nauczycielem , który wystawił nieklasyfikowanie sposób i termin zaliczenia określonego materiału.
    1. Uczeń nieklasyfikowany w klasyfikacji rocznej zalicza materiał podczas egzaminu klasyfikacyjnego.
    1.  Uczeń nieklasyfikowany w klasyfikacji rocznej z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
    2. W przypadku ucznia nieklasyfikowanego w klasyfikacji rocznej z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin  klasyfikacyjny na wniosek ucznia i jego rodziców(prawnych opiekunów).
    3. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie ustnej i pisemnej.
    4.  Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
    5. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
    6.  Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
    7. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
    8. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie).
    9. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do statutu.
    10. Protokół z egzaminu załączamy do arkusza ocen ucznia.
    11. .Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
    12. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego w ciągu trzech dni od jego przeprowadzenia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom przez dyrektora szkoły.

    § 51

    1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia w formie pisemnej mogą być zgłoszone od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania, nie później jednak niż w terminie dwóch dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno wychowawczych.
    2. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
    3.  Sprawdzian przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń . Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
    4. W skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor szkoły lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
    3. dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu; prowadzących takie same zajęcia edukacyjne;
    4. Z prac komisji sporządza się protokół, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do statutu.
    1. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
    2. W skład komisji wchodzą:
    1. dyrektor lub wicedyrektor jako przewodniczący komisji;
    2. wychowawca klasy;
    3. wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie;
    4. pedagog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;
    5. psycholog, jeżeli jest zatrudniony w szkole;
    6. przedstawiciel samorządu uczniowskiego
    7. przedstawiciel rady rodziców;
    8. z prac komisji sporządza się protokół, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do statutu.
    1. Protokoły komisji z pkt 4 i 6 należy dołączyć do arkusza ocen ucznia.
    2. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
    3. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
    4. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 2, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
    5. Przepisy z punktu 1 stosuje się również w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
    6. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca ww. prac komisji w ciągu trzech dni od ich przeprowadzenia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom przez dyrektora szkoły.

    § 52

    1. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
    2. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem, jeśli w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
    3. Uczeń kończy gimnazjum, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskana w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych szkole danego typu uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do egzaminu gimnazjalnego.
    4. Uczeń kończy gimnazjum z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa w punkcie 3 uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen, co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.

    § 53

    1. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej   uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
    2. Uczeń może również zdawać egzamin poprawkowy, jeśli uzyskał ocenę niedostateczną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wyniku egzaminu klasyfikacyjnego, jeśli spełnione są warunki z punktu 1.
    3.  Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
    4.  Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
    5. Egzamin przeprowadza komisja w składzie:
    1. dyrektor szkoły lub jego zastępca jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne jako egzaminator;
    3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
    1. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do statutu. Protokół załączamy do arkusza ocen ucznia.
    2. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
    3. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę, z zastrzeżeniem punktu 9.
    4. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu nauki w gimnazjum promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodne ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
    5. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu poprawkowego w ciągu trzech dni od jego przeprowadzenia jest udostępniana do wglądu uczniowi lub jego rodzicom przez dyrektora szkoły.

    Aktualności

    Kontakt

    • Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Grodzisku Mazowieckim
      ul. Zielony Rynek 2, 05-825 Grodzisk Maz.
    • (22)724-23-97

    Galeria zdjęć